Mívám hodně dotazů na to, jak to vlastně na takovém výcvikáči probíhá, proto jsem to pro ostatní sepsala …

Tak jak jsme se měli na Milovech. Řekla bych, že fajn a moc všechny chválím, že se přišli socializovat, pocvičit a něco dělat se svým psem. A proč toto všechno? Každý kdo přišel se chtěl naučit vystavovat, a tak ne všichni šli na všechna cvičení, což je trochu škoda, protože všechno spolu souvisí a pěkně se vystavuje dobře ovladatelný pes, který navíc miluje a poslouchá svého pána a nevyděsí ho třeba nějaká náhodně spadlá cedule na výstavě.

V pátek večer jsme začali fixací na pánečka, motivací a chůze na vodítku, motali se spolu mezi stromy, prošli jsme si ty ošklivé houpající se věci, abych zjistila jak moc má který pes vytvořený vztah se svým pánem a jak moc mu důvěřuje. Tady fakt všichni prošli se ctí. Večer v 21:00 jsme si vyzkoušeli po tmě v lese, jak moc nás ten náš pes miluje, Lojza do toho šel opravdu s vervou a po hlavě , ale to mě nepřekvapilo, je to prostě Lojza, a i malá Mambička se nenechala zahanbit, ale tady už pár pejsků zaváhalo, jestli je ten páneček , který se jim ztratil v lese důležitější než ti kámoši vedle, ale druhý den na téhle noční hře už všichni prchali po tmě hledat pána s vervou a nadšením i když to už měli daleko těžší, protože ten se jim nesměl ozývat a přivolávat. Všechny stromy přežily a Lojzova hlava taky .

V sobotu ráno po vydatné snídani jsme se rozdělili do dvou skupin na omladinu a dospěláky a to pro to, abychom s tou mládeží mohli trénovat přivolání ze skupiny. Pro někoho to byl opravdu oříšek a kámoši byli daleko zajímavější než páneček, ale i to jsme nakonec zvládli a jakmile zjistili a pochopili, že ten jejich páneček jim dá dobrotu a ještě je za odměnu pustí zase řádit, že je to vlastně super a přivolávání je začalo bavit. Do toho nám po hodině přibyla už druhá skupinka s dospělákama, malinko jsme pocvičili a šup na vystavování. Stačilo jen pochopit pár fíglů, dát si výstavní vodítko správně, nechat pejska proběhnout volněji, sladit krok a v klidu natrénovat postoj a je to! Nic na tom není!

No a omladina šup do hajan odpočívat a dospěláci ještě něco malinko pocvičit. V poledne jsme dokonce stihli i oběd . Ve dvě hodiny, až si pejsci odpočinuli jsme vyrazili na krátkou vychajdu. Ta je také důležitá, protože tam psi můžou běhat na volno a musí se naučit vycházet a slušně chovat ve smečce. Prostě taková řízená socializace. Vycházka byla krátká, protože letošní složení pejsků ze skoro samé omladiny nám nedovolilo jít vedle přes les na Blatiny, kde máme Áčko, proskakovací kruh a kladiny… tam půjdeme až povyrostou. Zpátky jsme to vzali kolem rybníka, Jana nám udělala krásné fotky a opět honem odpočívat a nabírat sílu na další cvičení v 17:00. Tady jsme zase cvičili všichni pěkně pospolu, děláme kroužek, proplétání, trénujeme odložení, opět nepříjemné povrchy a houpačka a protože se začalo stmívat nacvičili jsme přivolání za roh budovy na zavolání. A aby to neměli moc jednoduché i ve dvojicích a každý pes musel na jinou stranu. Pro některé je velmi náročné projít úzkým špalírem plným upřeně hledících psů, ale všichni to zvládli na jedničku s hvězdičkou. Tady už nám začali odpadávat někteří pánečci (píšu záměrně pánečci, protože i když se vymlouvali na únavu pejsků, naše Mambička to zvládala na pohodu a to byla jednoznačně nejmladší účastník, jen pak neměla moc sil dělat na pokoji blbiny a vždycky zalehla a spala a spala a spala až do dalšího cvičení).

V půl sedmé opět pejsky na pokoj a my jsme spočinuli v hospodě na večeři a pivě a v devět byl opět srazík na noční bojovku. Potom šli pejsci do hajan a my do hospody, jak jinak .

Ráno jsme se sbalili, věci naházeli do auta, nasnídali se a tady Martinka začala s úpravou na výstavy, za což ji moc děkuji, protože já jsem to ráno měla trošku náročnější, nejenom, že se nám tam přidaly závody v orientačním běhu, ale ještě skupina horských vůdců, takže administrativa v kanceláři se malinko protáhla. Ale stihli jsme všechno, vyblbnout omladinu, přivolávat, potrénovat vystavování a do toho ještě úpravu. Po poledni jsme se rozjeli po našem hyperaktivním víkendu domů.

Další výcvikové Milovy plánujeme někdy začátkem roku 2020.